Kuorma- ja linja-automerkit

Tähän taulukkoon on koottu Suomessa todistetusti rekisteröityjä kuorma-auto- ja linja-automerkkejä lähdetietoineen. Olen hakenut vanhoista autokantatilastoista suurimman ilmoitetun rekisterimäärän, joka antaa jonkinlaista osviittaa merkkien kannasta. Määrä on siis tilastossa sen hetkinen, eikä kerro miten monta merkin autoa vuosien aikana tänne tuotiin.

Tärkeänä lähteenä on ollut myös Mobilia -automuseon taulukko ajoneuvoista Suomessa vuoteen 1922 saakka. Muita lähteitä ovat esimerkiksi vanhat myynti-ilmoitukset, artikkelit ja kuvat. Yläaikarajana on luonnollisesti vuosi 1945.

Huomioitavaa on, että varsinkin vuosisadan alkuvuosina ero kuorma-auton ja linja-auton välillä oli toisinaan häilyvä. Linja-autoissa on joukossa kuorma-autoja, jotka on muutettu liikennöintikäyttöön. Jotkut kuorma-autoista ovat myös voineet olla alkujaan henkilöautoja. Toisinaan pakettiautoille on ilmoitettu omat tilastonsa – niitä ei ole tässä yhteydessä huomioitu.

Ensimmäisessä taulukossa ovat kuorma-autot. Alempana sivulla tulee vastaan toinen taulukko, jossa linja-autot. Taulukkoja päivitetään säännöllisesti.

Kuorma-autot

ValmistajaLukumääräinfo
Adler18Autokanta 31.7.1926. Tampereen Sanomat.
Apollo1Auto Second Oy myy ilmoituksessa v.1922.
Arbenz11919. Helsinki.
Audi14Autokanta 31.7.1926. Tampereen Sanomat.
Austin11920. Armeijan autojoukkojen moottoriajoneuvokortisto.
Bedford271934. Suomen auto- ja moottorikalenteri 1935.
Belsize11920. Armeijan autojoukkojen moottoriajoneuvokortisto.
Benz107Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Bergmann39.12.1926. Helsingin autokanta.
Berliet19Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Bethlehem222.3.1927. Pori ja Satakunta.
Brasier11920. Armeijan autojoukkojen moottoriajoneuvokortisto.
Brennabor29.12.1926. Helsingin autokanta.
Brockway2321934. Suomen auto- ja moottorikalenteri 1935.
Castor11918.
Chevrolet40371934. Suomen auto- ja moottorikalenteri 1935.
Citroen15Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Clement-Bayard11920. Armeijan autojoukkojen moottoriajoneuvokortisto.
Delahaye122.3.1927. Pori ja Satakunta.
Dennis11921. Rauma.
Dixi29.12.1926. Helsingin autokanta.
Dodge421934. Suomen auto- ja moottorikalenteri 1935.
Dürkopp11920. Armeijan autojoukkojen moottoriajoneuvokortisto.
Dux531.7.1926 Turun ja Porin läänit.
Federal721934. Suomen auto- ja moottorikalenteri 1935.
Fiat87Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Fisher31Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Ford4490Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Garford39.12.1926. Helsingin autokanta.
GMC2321934. Suomen auto- ja moottorikalenteri 1935.
Graham Brothers122Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Gray30Autokanta 1927 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Hansa-Lloyd21Autokanta 1927 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Horch14Autokanta 1927 vuoden lopulla.
International1411934. Suomen auto- ja moottorikalenteri 1935.
Itala1Auto Second Oy myy ilmoituksessa v.1922.
Jeffery11920. Närpiö.
Karrier31920-luvulla. Helsingin kaupungin puhtaanapitolaitoksella.
Kelly-Springfield11918. Helsinki.
Kissel39.12.1926. Helsingin autokanta.
Lancia29.12.1926. Helsingin autokanta.
Locomobile122.3.1927. Pori ja Satakunta.
Loeb11921. Helsinki.
MAN44Autokanta 1926 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Mannesman-Mulag52Autokanta 1926 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Martini11920. Armeijan autojoukkojen moottoriajoneuvokortisto.
Mason19.12.1926. Helsingin autokanta.
Maxwell19.12.1926. Helsingin autokanta.
Mercedes80Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
N.A.G.15Autokanta 31.7.1926. Tampereen Sanomat.
NSU11920. Armeijan autojoukkojen moottoriajoneuvokortisto.
Oakland122.3.1927. Pori ja Satakunta.
Oldsmobile29.12.1926. Helsingin autokanta.
Opel36Autokanta 1927 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Orion11905. Suomen ensimmäinen kuorma-auto.
Overland16Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Packard29.12.1926. Helsingin autokanta.
Panhard12.6.1923 Uusi Suomi -lehdessä myytävänä 1½-tonnin lastiauto.
Peerless11915. Pietarsaari.
Peugeot19.12.1926. Helsingin autokanta.
Podeus11920. Tampere.
Presto57Autokanta 1926 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Rainier18Autokanta 1926 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Renault19.12.1926. Helsingin autokanta.
REO851934. Suomen auto- ja moottorikalenteri 1935.
Republic61Autokanta 1926 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Riker122.3.1927. Pori ja Satakunta.
Rochet-Schneider26Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Saurer11920. Turku.
Scania-Vabis19.12.1926. Helsingin autokanta.
Sisu281934. Suomen auto- ja moottorikalenteri 1935.
Spyker11918. Turun ja Porin lääni.
Sterling11918. Vaasan lääni.
Stewart30Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Stoewer222.3.1927. Pori ja Satakunta.
Studebaker331934. Suomen auto- ja moottorikalenteri 1935.
Tidaholm11919. Tikkakoski.
United States Truck29.12.1926. Helsingin autokanta.
Vauxhall11920. Armeijan autojoukkojen moottoriajoneuvokortisto.
Volvo1071934. Suomen auto- ja moottorikalenteri 1935.
Vomag39Autokanta 1926 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Vulcan11920. Armeijan autojoukkojen moottoriajoneuvokortisto.
Wanderer19.12.1926. Helsingin autokanta.
White21928 Turun ja Porin lääni. 2kpl poistettu rekisteristä.

———————————————————————————————————————————————————

Linja-autot

ValmistajaLukumääräinfo
Apollo122.3.1927 Pori ja Satakunta.
Arbenz11913. Kotka-Hovisaari.
Audi122.3.1927 Pori ja Satakunta.
Benz25Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Berliet211.1.1927 Suomen Moottorilehti.
Bethlehem122.3.1927 Pori ja Satakunta.
Brockway1311934. Suomen auto-ja moottorikalenteri 1935.
Buick122.3.1927 Pori ja Satakunta.
Büssing11920. Punkalaidun.
Chevrolet463Autokanta 1928 lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
De Dion-Bouton11Autokanta 1927 vuoden lopulla.
Delahaye51.1.1927 Suomen Moottorilehti.
Dodge291934. Suomen auto-ja moottorikalenteri 1935.
Federal122.3.1927 Pori ja Satakunta.
Fiat22Autokanta 1926 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Fisher1Oulussa.
Ford853Autokanta 1926 lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
GMC661934. Suomen auto-ja moottorikalenteri 1935.
Graham Brothers451934. Suomen auto-ja moottorikalenteri 1935.
Gray20Autokanta 31.7.1926. Tampereen Sanomat.
Hansa-Lloyd31.1.1927 Suomen Moottorilehti.
Horch11919. Tampere.
International991934. Suomen auto-ja moottorikalenteri 1935.
Mannesman-Mulag11920. Porvoo.
Mercedes191.1.1927 Suomen Moottorilehti.
N.A.G.122.3.1927 Pori ja Satakunta.
Opel222.3.1927 Pori ja Satakunta.
Overland (Truck)122.3.1927 Pori ja Satakunta.
Presto322.3.1927 Pori ja Satakunta.
Rainier11920. Oulu.
Renault51.1.1927 Suomen Moottorilehti.
REO2091934. Suomen auto-ja moottorikalenteri 1935.
Republic61.1.1927 Suomen Moottorilehti.
Rochet-Schneider92Autokanta 1928 lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Scheibler11905. Suomen ensimmäinen linja-auto.
Selden30Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
S.P.A.123.5.1931 Viipurin läänin katsastuskirja
Stoewer11907. Nikolajeffin maahantuoma.
Studebaker15Autokanta 1928 vuoden lopulla. 31.5.1929 Uusi Suomi.
Volvo741934. Suomen auto-ja moottorikalenteri 1935.
Vomag11921. Oulu-Liminka.

Automyynti vuosina 1920-1939

Minkälaisia määriä uusia autoja mahdettiin myydä Suomessa ennen sotaa? Miten suhdanteet vaikuttivat automyyntiin? Tähän artikkeliin olen koostanut yhteen eri tietolähteitä käyttäen uusien ajoneuvojen tuontimääriä vuosilta 1920-1939.

Suomen tullilaitos luonnollisesti piti tilastoa vuotuisista maahan tuoduista nimikkeistä. Perinteisesti tuodut ajoneuvot ilmoitettiin tilastoihin henkilöautoina, kuorma-autoina ja alustoina. 1920-luvun alun tilastoissa kokonaiset kuorma-autot ja alustat on niputettu yhteen kuorma-autoiksi. Tämä on ollut myöhempiä tilastointeja varten harhaanjohtavaa, koska käytännössä kokonaisia valmiita kuorma-autoja ei tuotu tänne kuin hyvin pieniä määriä. Ennen sotaa hyötyajoneuvojen päälliosat yleensä varusteltiin Suomessa. 1925 on ensimmäinen vuosi jolloin tilastossa on eroteltu valmiit kuorma-autot ja alustat toisistaan. Alustoihin kuuluivat kuorma-autojen, linja-autojen, henkilöautojen ja erikoisautojen alustat, joten esimerkiksi uusista käyttöönotetuista linja-autoista ei ole olemassa vuosittaisia tilastoja tullilaitoksen puolelta.

Riippuen tietolähteistä tilastoissa on yleensä esiintynyt muutamien kymmenien autojen heittoa. Olen valinnut mieluummin tilastoja muutaman vuoden päästä ajankohdasta, koska voi olla, että tilastoja on jälkeenpäin tarkistettu ja tarkennettu. Autoja on myös voitu tullata väärillä nimikkeillä, joten tilastojen autotyyppijakauma on suuntaa antava. Absoluuttiseen totuuteen ei varmaankaan voida koskaan päästä numeroiden valossa.

Moottori -lehti numero 2-3 vuodelta 1923 kertoo seuraavia lukemia. 1920 – 265 henkilöautoa ja 486 kuorma-autoa. 1921 – 184 henkilöautoa ja 101 kuorma-autoa. 1922 – 226 henkilöautoa ja 134 kuorma-autoa.

Uusi Aura -lehti 13.8.1924 ilmoittaa 1923 tuonnin olleen 917 henkilöautoa ja 392 kuorma-autoa. Suomen Moottorilehti toukokuussa 1928 kertoo, että 1924 maahan tuotiin 1781 henkilöautoa, 340 kuorma-autoa ja noin 1000 alustaa. Lehti on artikkelissaan itse yrittänyt arvioida kuorma-autojen ja alustojen todelliset määrät ja huomauttaa tilastojen puutteellisuuksista.

Suomen Moottorilehti marraskuu 1928 tilastoi: 1925 – 4111 henkilöautoa, 61 kuorma-autoa ja 1667 alustaa. 1926 – 5138 henkilöautoa, 17 kuorma-autoa ja 1419 alustaa. 1927 – 5672 henkilöautoa, 151 kuorma-autoa ja 1829 alustaa.

Suomen Autoklubin vuosikirja 1940-1941 antaa taulukossaan tarkat tiedot vuosien 1928-1939 autotuonneista:

1928– 6631 henkilöautoa, 70 kuorma-autoa ja 2854 alustaa. 1929 – 3057 henkilöautoa, 180 kuorma-autoa ja 2154 alustaa. 1930 – 1566 henkilöautoa, 73 kuorma-autoa ja 1711 alustaa.

1931 – 732 henkilöautoa, 11 kuorma-autoa ja 798 alustaa. 1932 – 225 henkilöautoa, 56 kuorma-autoa ja 482 alustaa. 1933 – 225 henkilöautoa, 12 kuorma-autoa ja 571 alustaa.

1934 – 652 henkilöautoa, 26 kuorma-autoa ja 1677 alustaa. 1935 – 1110 henkilöautoa, 17 kuorma-autoa ja 1921 alustaa. 1936 – 1799 henkilöautoa ja 2797 alustaa ja 55 kuorma-autoa.

1937 – 4099 henkilöautoa, 88 kuorma-autoa ja 4890 alustaa. 1938 – 4769 henkilöautoa, 78 kuorma-autoa ja 3172 alustaa. 1939 – 5340 henkilöautoa, 83 kuorma-autoa ja 2827 alustaa.

—————————————————————————————————————————————————————

Seuraaviin kuvaajiin laskin yhteen kuorma-autot ja alustat. Alustat edustavat siis tässä taulukossa hyötyajoneuvoja. Henkilöautojen määrät ovat kuvaajassa erikseen.

1920-luvun alussa henkilöautoja ja alustoja tuotiin melko lailla samankaltaisia määriä. Vasta vuonna 1925 henkilöautojen määrä kasvaa selkeästi suhteessa alustoihin. Vuonna 1928 saavutetaan henkilöautoissa huippulukema 6631 myytyä autoa. Sen ylitse päästään seuraavan kerran vasta 1950-luvun alussa. Vuoden 1929 maailmanlaajuinen lama näkyy selkeänä romahduksena.

Yhteensä 1920-luvulla myytiin uusia ajoneuvoja 40018 kpl.

1930-luvulle tultaessa myynti jatkaa edelleen laskuaan. Hyötyajoneuvojen myynti ohittaa jopa henkilöautojen myynnin. Vasta vuonna 1934 alkaa myynnin hidas elpyminen monen vaikean vuoden jälkeen. V.1938 henkilöautot myyvät taas enemmän kuin alustat. Vuosikymmenen lopulla 1938-1939 alustojen myynti jostain syystä laskee voimakkaasti, kun taas henkilöautojen myynti nousee. Vajaasta myyntivuodesta huolimatta 1939 on tilastoissa hieman parempi kuin edellisvuosi.

Yhteensä 1930-luvulla myytiin uusia ajoneuvoja 41363 kpl. Yhteensä uusia ajoneuvoja myytiin näinä kahtena vuosikymmenenä kunnioitettavat 81381 kpl.

Hyvän v.1939 henkilöautomyynnin ansiosta 1930-luku päihitti niukasti 1920-luvun automyynnin vuosikymmenenä. Maailmanlaajuinen pörssiromahdus ja lama veivät kuitenkin pois 6-7 hyvää myyntivuotta. 1920-luvun puolivälissä alkanut autoistumisen buumi koettiin uudelleen vasta 1930-luvun lopulla. Vasta tuontisäännöstelyn loppuminen v.1962 mahdollisti autojen runsaan yleistymisen ja auton omistamisen arkipäiväistymisen.

Moottoriajoneuvot merkeittäin 1934

Suomen auto -ja moottorikalenteri 1935 -kirjasta löytyy tilasto vuoden 1934 autokannasta. Tilasto ei ole niin yksityiskohtainen kuin myöhemmissä Auto-ja moottorikalentereissa (esimerkiksi 1936). Taulukossa on mainittu vain suurimmat merkit. Henkilöautopuoli ei ulotu merkkeihin joita on alle 80kpl. Tämä tarkoittaa 27 yleisintä merkkiä. Kuorma- ja linja-autopuoli on sitäkin suppeampi joskin määrät ovat loppupäässä huomattavasti pienempiä. Yhdistin henkilö -, kuorma- ja linja-autojen määrät viimeisessä sarakkeessa.  Siitä saa jonkinlaista tuntumaa kokonaismääristä.

1934HenkilövaunutKuormavaunutLinjavaunutyhteensä
Ford43754335748784
Chevrolet392140374258383
Chrysler10381038
Buick967967
Nash831831
Fiat62449673
Studebaker58533618
Dodge5664229637
Essex529529
Oldsmobile437437
Pontiac385385
Willys375375
Oakland369369
Reo29685209590
Erskine296296
Paige272272
Citroen252252
Hupmobile248248
Whippet234234
Rugby219219
Hudson185185
Overland179179
Chandler161161
Durant132132
Plymouth125125
Packard109109
Auburn8181
Brockway232131363
GMC23266298
International14199240
Graham Brothers11645161
Volvo10774181
Federal7272
Benz5757
Daimler-Mercedes3535
Fisher2828
Sisu2828
Bedford2727
Stewart2626
Rochet-Schneider3535
Selden2828

Suomen henkilöautot merkeittäin 1936

kuva_suomi_kansi
Kuva kirjasta Kuva-Suomi (Aho-Soldan, Otava 1946)

Maaseudun Autonomistajain Liitto (MAL) julkaisi saman nimistä autolehteä sekä kerran vuodessa liiton vuosikirjan. Ensimmäinen vuosikirja ilmestyi vuonna 1927. Vuoden 1937 vuosikirjassa on monenlaista käytännön autoasiaa auton omistajille. Sen lisäksi se sisältää paljon tilastotietoa. Muun muassa taulukon vuoden 1936 henkilöautokannasta Suomessa.

Kaiken kaikkiaan henkilöautoja oli rekisterissä tuona vuonna täsmälleen 20410 kpl. Tilastoja tutkimalla huomaa, että ajoneuvokanta oli edelleen hyvin amerikkalaisvoittoista. Hieman yli 90% henkilöautokannasta oli Yhdysvalloissa valmistettua. Yleisin eurooppalainen automerkki oli Fiat yhdeksännellä sijalla, ollen noin 3% autokannasta. ’Kuolleista’ merkeistä Nash oli yleisin sijalla 6, noin 4% osuudella autokannasta.

Henkilöautot (kpl)Vuosi: 1936
Yhteensä20410
Ford4755
Chevrolet4535
Chrysler1203
Buick1007
Nash854
Studebaker681
Dodge647
Fiat574
Essex477
Pontiac400
Oldsmobile394
Willys-Knight359
Oakland341
Reo324
Paige302
Erskine279
Hupmobile261
Whippet239
Citroen235
Hudson208
Rugby177
Opel174
Packard174
Plymouth167
Chandler149
Overland147
Durant117
Auburn92
Terraplane70
Moon65
Peerless59
Stutz58
Velie53
Cleveland49
Renault47
Wolverine47
Volvo45
DKW41
Lincoln39
Falcon-Knight37
La Salle36
Marmon33
Cadillac30
Jordan24
Morris24
Benz22
Jewett22
Maxwell22
Adler19
Flint19
Marquette17
Graham Brothers16
Muut244

Moottoriajoneuvot Suomessa 1926-1928

Kuvalähde: Suomen Kuvalehti – autonumero 1926

Taulukon tiedot ovat ilmestyneet vuonna 1928. Niissä on lueteltu henkilöautojen määrä Suomessa automerkeittäin vuosien 1926-1928 lopussa. Merkeistä on lueteltu yleisimmät. Luvut ovat kumulatiivisia lukuja autokannasta, eivät vuosittaisia myyntilukuja. Toiseksi viimeisestä rivistä löytyvät muiden merkkien lukumäärä yhteensä. Tiedot on otettu Senior Mobilistin numero 4/2014 sisäkannesta.

Merkki192819271926  
Ford725566725144
Chevrolet421027731483
Chrysler1075586136
Buick984688336
Fiat795689498
Nash64932178
Essex569357140
Studebaker568364118
Dodge54729495
Oldsmobile499359197
Rugby445388201
Oakland361248137
Overland345313164
Citroen336286201
Willys Knight31118749
Hudson24519287
Hupmobile24317382
Pontiac2381160
Durant226174180
Chandler2051299
Erskine182580
Paige177538
Reo1681038
Cleveland12712887
Opel115142187
Wolverine108470
Whippet10850
Moon1039153
Benz9598107
Packard945324
Maxwell888792
Velie83374
Auburn79456
Gray636961
Daimler Mercedes606471
Berliet606258
Renault575447
Wanderer485048
Stutz46242
Jewett444327
Metallurgique443012
Cadillac413625
Star404147
Flint383622
Aga313328
Adler303544
Protos272725
Locomobile26176
Peugeot252530
Mathis242623
Diana24235
Falcon Knight2360
N.A.G.223345
Marmon21122
La Salle2020
Peerless2010
Lincoln19159
Ajax181819
Bianchi181817
Delage17169
Stoewer162127
Jordan1611
Muut330311298
Yhteensä229011740510919

Maailman autojen määrä v.1925

20150817_220126
Kuva: Suomen Kuvalehti autonumero 1927.

Vuoden 1926 Suomen autokalenterista löytyy mielenkiintoinen tilasto maailman henkilöautojen lukumääristä. Siinä on lueteltu silloisen maailman maat ja territoriot, joista monet tunnetaan nykyään eri nimillä. Yhdysvallat on luonnollisesti tilaston ykkössijalla yli 17,7 miljoonalla autolla, joka tarkoittaa reilua 80% maailman autokannasta. Suomi löytyy tästä tilastosta sijalta 48, 5460 autolla. Huomioitavaa on mm. Ruotsin vastaava luku 63000 autoa, joka on kymmenkertainen. Myös Tanskassa ja Norjassa autojen lukumäärä oli moninkertainen Suomeen verrattuna.

”Maailman autojen määrä oli kerättyjen tietojen mukaan vuoden 1925 alussa eri maissa seuraava. Tiedot ovat virallisten rekisteröimisten mukaan sekä osa arvioitu. Suomen automäärä on tässä tilastossa todennäköisesti liian pieni. Todenmukaisempi luku lienee noin 6800-7000”.

Samalta sivulta löytyykin tarkempi tilasto Suomessa rekisteröityjen autojen ja moottoripyörien määristä. Tilasto on kerätty 30. kesäkuuta 1925.

Henkilöautoja: amerikkalaisia 4665kpl, eurooppalaisia 1932kpl. Auto-omnibusseja: amerikkalaisia 221kpl, eurooppalaisia 1133kpl. Kuorma-autoja: amerikkalaisia 1807kpl, eurooppalaisia 695kpl. Autoja yhteensä 10453kpl.

Moottoripyöriä: amerikkalaisia 1394kpl, eurooppalaisia 2419kpl. Moottoripyöriä yhteensä: 3813kpl. Moottoripyöriä yhteensä 3813kpl.

Moottoriajoneuvoja yhteensä 14266kpl, joista maaseudulla 7648kpl ja kaupungeissa 6618kpl. On kuitenkin huomattava, että todelliset suhteet amerikkalaisten ja eurooppalaisten merkkien välillä ovat toiset.”

MaaLukumäärä
Yhdysvallat17726507
Englanti778211
Kanada636489
Ranska573397
Saksa216300
Australia205000
Argentiina120000
Italia89712
Espanja70000
Belgia65000
Intia63500
Ruotsi63000
Uusi Seelanti60000
Etelä-Afrikka51500
Tanska47500
Brasilia44834
Itä-Intia35950
Mexiko35000
Kuba33124
Alankomaat31004
Sveitsi29848
Venäjä25000
Havaiji22600
Uruguay20890
Norja20467
Japani19693
Irlanti17400
Malaiji15404
Itävalta15140
Philippinit14828
Algeria14600
Tshekko-Slovakia11700
Rumania11000
Porto Rico10263
Kiina10000
Portugali9000
Chile8000
Puola7963
Egypti7233
Englannin Länsi-Afrikka7150
Ceylon6312
Peru6000
Jugoslavia6000
Indo-Kiina5750
Marokko5600
Kreikka5500
Suomi5460
Unkari4610
Venetsuela4000
Tunis3706
Englannin Itä-Afrikka3050
Syyria3044
Kolumbia3000
Panama3000
Jamaika2985
Luxenburg2768
Kanarian saaret2600
Turkki2600
Siam2500
Dominion2100
Mauritius2000
Danzig1757
Persia1700
Englannin Guinea1555
Irak1470
Barbados1410
Ranskan Afrika1329
Alaska1225
Chosen1122
Bolivia1092
Hongkong1055
Martinique1025
Bulgaria1003
Salvador1000
Haiti1000
Guatemala906
Ecuador900
Newfoundland870
Palestina855
Viro743
Malta700
Bahama645
Latvia635
Trinidad603
Guadeloupe601
Angola525
Kypro510
Liettua493
Costa Rica489
Arabia465
Nicaragua425
Portugalin Itä-Afrika360
Belgian Kongo325
Madagaskar325
Länsi-Intia322
Madeira320
Paraguay310
Honduras300
Azorit298
Seurasaaret253
Fiji saaret250
Muu saaristo250
Gibraltari240
Islanti200
Nyassa180
Sudan130
Englannin Honduras111
Italian Somalimaa98
Hollannin Guiana70
Tripolitania70
Ranskan Guiana62
Abessinia35
Englannin Somali15
Kaikki maat yhteensä21360779