Moottoriajoneuvot Suomessa 1926-1928

Kuvalähde: Suomen Kuvalehti – autonumero 1926

Taulukon tiedot ovat ilmestyneet vuonna 1928. Niissä on lueteltu henkilöautojen määrä Suomessa automerkeittäin vuosien 1926-1928 lopussa. Merkeistä on lueteltu yleisimmät. Luvut ovat kumulatiivisia lukuja autokannasta, eivät vuosittaisia myyntilukuja. Toiseksi viimeisestä rivistä löytyvät muiden merkkien lukumäärä yhteensä. Tiedot on otettu Senior Mobilistin numero 4/2014 sisäkannesta.

Merkki192819271926  
Ford725566725144
Chevrolet421027731483
Chrysler1075586136
Buick984688336
Fiat795689498
Nash64932178
Essex569357140
Studebaker568364118
Dodge54729495
Oldsmobile499359197
Rugby445388201
Oakland361248137
Overland345313164
Citroen336286201
Willys Knight31118749
Hudson24519287
Hupmobile24317382
Pontiac2381160
Durant226174180
Chandler2051299
Erskine182580
Paige177538
Reo1681038
Cleveland12712887
Opel115142187
Wolverine108470
Whippet10850
Moon1039153
Benz9598107
Packard945324
Maxwell888792
Velie83374
Auburn79456
Gray636961
Daimler Mercedes606471
Berliet606258
Renault575447
Wanderer485048
Stutz46242
Jewett444327
Metallurgique443012
Cadillac413625
Star404147
Flint383622
Aga313328
Adler303544
Protos272725
Locomobile26176
Peugeot252530
Mathis242623
Diana24235
Falcon Knight2360
N.A.G.223345
Marmon21122
La Salle2020
Peerless2010
Lincoln19159
Ajax181819
Bianchi181817
Delage17169
Stoewer162127
Jordan1611
Muut330311298
Yhteensä229011740510919

Maailman autojen määrä v.1925

20150817_220126
Kuva: Suomen Kuvalehti autonumero 1927.

Vuoden 1926 Suomen autokalenterista löytyy mielenkiintoinen tilasto maailman henkilöautojen lukumääristä. Siinä on lueteltu silloisen maailman maat ja territoriot, joista monet tunnetaan nykyään eri nimillä. Yhdysvallat on luonnollisesti tilaston ykkössijalla yli 17,7 miljoonalla autolla, joka tarkoittaa reilua 80% maailman autokannasta. Suomi löytyy tästä tilastosta sijalta 48, 5460 autolla. Huomioitavaa on mm. Ruotsin vastaava luku 63000 autoa, joka on kymmenkertainen. Myös Tanskassa ja Norjassa autojen lukumäärä oli moninkertainen Suomeen verrattuna.

”Maailman autojen määrä oli kerättyjen tietojen mukaan vuoden 1925 alussa eri maissa seuraava. Tiedot ovat virallisten rekisteröimisten mukaan sekä osa arvioitu. Suomen automäärä on tässä tilastossa todennäköisesti liian pieni. Todenmukaisempi luku lienee noin 6800-7000”.

Samalta sivulta löytyykin tarkempi tilasto Suomessa rekisteröityjen autojen ja moottoripyörien määristä. Tilasto on kerätty 30. kesäkuuta 1925.

Henkilöautoja: amerikkalaisia 4665kpl, eurooppalaisia 1932kpl. Auto-omnibusseja: amerikkalaisia 221kpl, eurooppalaisia 1133kpl. Kuorma-autoja: amerikkalaisia 1807kpl, eurooppalaisia 695kpl. Autoja yhteensä 10453kpl.

Moottoripyöriä: amerikkalaisia 1394kpl, eurooppalaisia 2419kpl. Moottoripyöriä yhteensä: 3813kpl. Moottoripyöriä yhteensä 3813kpl.

Moottoriajoneuvoja yhteensä 14266kpl, joista maaseudulla 7648kpl ja kaupungeissa 6618kpl. On kuitenkin huomattava, että todelliset suhteet amerikkalaisten ja eurooppalaisten merkkien välillä ovat toiset.”

MaaLukumäärä
Yhdysvallat17726507
Englanti778211
Kanada636489
Ranska573397
Saksa216300
Australia205000
Argentiina120000
Italia89712
Espanja70000
Belgia65000
Intia63500
Ruotsi63000
Uusi Seelanti60000
Etelä-Afrikka51500
Tanska47500
Brasilia44834
Itä-Intia35950
Mexiko35000
Kuba33124
Alankomaat31004
Sveitsi29848
Venäjä25000
Havaiji22600
Uruguay20890
Norja20467
Japani19693
Irlanti17400
Malaiji15404
Itävalta15140
Philippinit14828
Algeria14600
Tshekko-Slovakia11700
Rumania11000
Porto Rico10263
Kiina10000
Portugali9000
Chile8000
Puola7963
Egypti7233
Englannin Länsi-Afrikka7150
Ceylon6312
Peru6000
Jugoslavia6000
Indo-Kiina5750
Marokko5600
Kreikka5500
Suomi5460
Unkari4610
Venetsuela4000
Tunis3706
Englannin Itä-Afrikka3050
Syyria3044
Kolumbia3000
Panama3000
Jamaika2985
Luxenburg2768
Kanarian saaret2600
Turkki2600
Siam2500
Dominion2100
Mauritius2000
Danzig1757
Persia1700
Englannin Guinea1555
Irak1470
Barbados1410
Ranskan Afrika1329
Alaska1225
Chosen1122
Bolivia1092
Hongkong1055
Martinique1025
Bulgaria1003
Salvador1000
Haiti1000
Guatemala906
Ecuador900
Newfoundland870
Palestina855
Viro743
Malta700
Bahama645
Latvia635
Trinidad603
Guadeloupe601
Angola525
Kypro510
Liettua493
Costa Rica489
Arabia465
Nicaragua425
Portugalin Itä-Afrika360
Belgian Kongo325
Madagaskar325
Länsi-Intia322
Madeira320
Paraguay310
Honduras300
Azorit298
Seurasaaret253
Fiji saaret250
Muu saaristo250
Gibraltari240
Islanti200
Nyassa180
Sudan130
Englannin Honduras111
Italian Somalimaa98
Hollannin Guiana70
Tripolitania70
Ranskan Guiana62
Abessinia35
Englannin Somali15
Kaikki maat yhteensä21360779